Intrebare urgenta

Boli de inima

Postata de chio cu 11 ani in urma.

Buna.Am aproape 16 ani si azi am inceput sa alergat am alergat pe o panta,apoi m`am oprit si am respirat dupa aceea am inceput iar sa alerg in jos si apoi pana acasa am alergat drept,imediat dupa ce am ajuns acasa mi`am luat pulsul si aveam 140..intrebarea mea este ca daca este prea mare pulsul pentru varsta mea...tin sa precizez ca am facut fotbal apoi m`am lasat dintr`o data va rog frumos sa imi raspundeti.Multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Carmen

acum 11 ani

Pulsul normal in repaus este intre 80 si 100. Mai ia-ti-l o data si cand nu alergi deloc.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este normal ca pulsul sa creasca in timpul efortului si, da, poate ajunge si la astfel de valori.
Motiv de ingrijorare este pulsul in repaus ce depaseste 100/minut.

chio

acum 11 ani

Mulțumesc mult de sfat