insuficineta venoasa cronica se agraveaza repede

Boli de inima

Postata de cioararobert cu 11 ani in urma.

buna am si eu o nelamurire eu sufar de insuficienta cronica venoasa mi sa recomandat 6 luni de tratament cu revada si ciorapul compresiv dar cu acel ciorap eu nu ma simt bine deloc oare boala se va agrava daca nu port acest ciorap ?pe perioada verii e cam aiurea nuu? abia ne descurcam cuy acele calduri,, va rog sa ma ajutati sa scap de aceasta nelamurire
multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Insuficienta venoasa cronica impune uneori dificultati de tratament deoarece aceasta afectiune presupune incapacitatea sistemului venos de a " pompa" sangele catre cord si astfel el " balteste" ducand la cresterea presiunii si dilatarea vaselor. Purtarea ciorapilor elastici fovorizeaza circulatia sangelui si sunt recomandati sa fie purtati cand stati in picioare\\scaun timp indelungat.

alina

acum 11 ani

pentru insuficienta venoasa se poate lua ceai Venoton ceai din plante de la Fares se gaseste la farmaciile naturiste,se vor bea 3 cani pe zi ,crema Lioton,comprimate Detralex,si ceaiuri scotiene adica cand apa calda cand apa rece pe picioare ,daca mergeti la mare mergeti seara la mare pe faleza cu picioarele prin apa rece a marii face foarte bine la picioare ,evitati caldura si statul in picioare foarte mult ,Daca sunteti mai plinuta incercati sa slabiti toata greutatea corpului este sustinuta de picioare.