insuficienta tricuspidiana

Boli de inima Valve cardiace

Postata de andreydvl cu 12 ani in urma.

Buna ziua. As dori si eu mai multe detalii despre urmatoarele concluzii.. Am facut o echocardiografie la inima pentru viza medicala la fotbal si mi`a iesit cam asa: valve cardiace de aspect normal, insuficienta mitrala grad 1 functia ventriculara stanga normala insuficienta pulmonara grad 1 si insuficienta tricuspidiana grad 1. Medicul mi`a dat parafa ca sa pot juca..dar am o ingrijorare nu stiu. ce inseamna mai exact asta? ar trebui sa ma ingrijorez sau...?Ekg`urile sunt ok..dar le echo.. Tin sa precizez ca a fost facuta cu ceva timp in urma aceasta echo.. mai am si senzatia ca nu pot respira corect..o fi din cauza asta? gen casc mai des decat ar trebuii..Spuneti`mi va rog ce inseamna mai exact aceste insuficiente..de grad 1. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Daca presiunea in artera pulmonara e normala, modificarile ecografice sunt nesemnificative (valvele cardiace nu se inchid intotdeauna perfect etans; uneori mai"scapa" mici cantitati de sange, de obicei complet nesemnificative - cu conditia ca presiunea in artera pulmonara sa nu fie crescuta).

andreydvl

acum 12 ani

deci nu am de ce sa`mi fac griji in concluzie ?
Va multumesc

bica2002

acum 11 ani

Te-as sfatui sa faci controle peridice la medice sa nu ai un inceput de stenoza mitrala,asa se explica si oboseala.