insuficienta mitrala

Boli de inima

Postata de van9 cu 12 ani in urma.

buna seara spuneti-mi va rog ce inseamna urmatoarele rezultate? monitorizare holter:aritmie extrasistolica ventriculara,si ecocord:insuficienta mitrala.se poate trata sau este necesar tratamentul toata viata?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Aritmia extrasistolică ventriculară şi insuficienţa mitrală sunt afecţiuni tratabile. Intensitatea şi durata tratamentului depind de severitatea lor: de la simpla urmărire şi evitarea factorilor de risc (fumat, alcool, cafea, stress, etc.) şi până la intervenţie chirurgicală în formele severe

van9

acum 12 ani

multumesc pt raspuns,o seara placuta!

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru diagnosticul de insuficienta mitrala ar trebui precizat si gradul acesteia. banuiesc ca ati facut o ecografie cardiaca. ne-ati putea preciza ce grad este scris pe rezultatul acelei ecografii?

va urez o zi buna

marius

acum 11 ani

insuficienta mitrala gr 1

adrian

acum 9 ani

buna seara, va rog,sa-mi spune-ti ,am fost diagnosticat cu aritmie extrasistolica ventriculara,am fost monitorizat holter,rezulttul fiind din:101864/24h,batai,;;ectopie ventriculara 14775(14%), in acest caz necesit tratament medicamentos?,momentan am PROPAFENONA,3 pe zii.Va multumesc din suflet!