insuficienta mitrala va rog un raspuns

Boli de inima

Postata de Maria SV cu 9 ani in urma.

Ma numesc Maria C. si sunt diagnosticata de la varsta de 15 ani cu insuficienta mitrala. In vremea aceea avea gradu I-II, iar la ultimul consult din ianuarie 2012 diagnosticile sunt prolaps valava mitrala gr I, insuficienta mitrala gr II și aritmie sinusala. Am rezultatul ecografiei cardiace din 2012, dar eu nu pricep prea multe de acolo. Pana in prezent nici un medic cardiolog nu mi-a explicat cat de grav este, daca voi avea nevoie de operatie si cand anume. Va rog daca ati putea sa-mi dai un sfat. Acum am varsta de 27 de ani, si nu ma simt prea bine, in special in perioada toamna iarna, iarna-primavara. Obosesc foarte repede, si de cele mai multe ori simt o apasare usor dureroasa in zona inimii, si uneori parca am un junghi care imi taie respiratia si in momentul acela nu pot nici sa ma misc, nici sa respir. Mentionez ca sunt din suceava si toate controalele le-am efectuat la medicii din zona suceava. Va multumesc anticipat!!

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Mitrala poate fi reparata de chirurgi cardiaci care au experienta in plastia mitrala. Ati nimerit peste un chirurg format la Paris multi ani in plastie mitrala. Vreau sa va vad sa discutam.

Maria SV

acum 9 ani

Buna ziua,

Va rog sa-mi lasati niste date de contact pentru a lua legatura cu dumneavoastra. Va multumesc anticipat. Cu stima!!!