Insuficienta mitrala si sportul

Boli de inima Insuficienta mitrala

Postata de cristina_1981 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca sportul (aerobic, deci un ritm destul de alert) este indicat sau nu in cazul in care am fost diagnosticata cu insuficienta mitrala usoara. In decembrie am avut si un episod de aritmii.

Va multumesc pentru raspuns,

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Sportul (aerobic) poate fi practicat în cazul existenţei unei insuficienţe mitrale uşoare dar nu şi în cazul în care este vorba de sport de performanţă

bica2002

acum 11 ani

sportul in cazul celor cu boli ale inimii se face doar limitat,sport usor mai degraba plimbare .