insuficienta mitrala astept un raspuns urgent va rog

Boli de inima

Postata de nemesliliana78 cu 11 ani in urma.

la varsta de 14 ani doctorul cardiolog mi -a spus ca aude un suflu la inima iar in anul 2006 am fost diagnosticata cu insuficienta mitrala de gradul 2.Vreau sa stiu daca aceasta boala se poate vindeca in timp fara tratament deoarece acum de cateva zile am fost la medic cardiolog si mi-a spus ca nu am nici o probleme cardiaca.Va rog mult sa-mi raspundeti cat mai repede deoarece ma simt din ce in ce mai rau si as vrea sa stiu pentru ca sa pot cere parerea altui medic cardiolog

Raspunsuri (6)

Sari

acum 11 ani

Daca simti ca iti este foarte rau, mergi la urgente si acolo vei primi sfatul cel mai bun. Sanatate

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate, insuficienta mitrala nu se vindeca de la sine. Va recomand sa cereti o a doua opinie cardiologica ( efectuarea ecografiei cardiace).

nemesliliana78

acum 11 ani

multumesc foarte foarte mult

Tara4Scarlett

acum 9 ani

Buna Liliana, cum te simti acum si ce a zis medicul?

simonicolle

acum 9 ani

buna tuturor!
rog din suflet, daca poate cineva sa-mi spuna, cat timp se poate trai cu aceasta valva mecanica? am citit ceva mai sus, un domn a stat 29 de ani?? exista un termen, o garantie a acestei valve? se recomanda schimbarea acesteia la o anumita perioada?
la un control de rutina, mamei mele i-a fost pus diagnosticul de insuficienta mitrala gr.3, si din dorinta de-a ma informa asupra unei eventuale operatii, am intrat pe acest forum..
de asemeni, din ce-am citit, sunt mai multi medici apreciati pt astfel de operatii, va fi o adevarata problema asupra deciziei medicului...
va multumesc!
sanatate multa..

Utilizator11563549868

acum 4 ani

Buna ziua am 29 de ani am 2 copii ,făcînd o vizită de rutină la cardiolog mia spus că am insuficiență mitrala de gr 2 ma simt bine uneori bătăi de inima parca imi sare inima din piept altceva nu am spunetimi va rog daca este ceva grav.