Insuficenta venoasa

Boli de inima

Postata de grigorel cu 11 ani in urma.

Buna ziua
Ma numesc Mihai Angheluta, va prezint situatia mea si as dori din suflet sa-mi dati un raspuns sau un sfat: in 2008 am fost operat de varice la piciorul drept prin metoda stripping. Anul trecut am fost diagnosticat cu ciroza hepatica de etiologie toxic nutritionala, colestatica, meld 12, insuficienta hepatica cronica moderata. Pentru ciroza am un tratament medicamentos si merg la control trimestrial. La inceputul anului 2012 pe traseul unde am fost operat de varice au aparut mici umflaturi, glezna este rosie ( numai jumatate) si venele sunt mai proeminente de la genunchi in jos. Nu am dureri, cateodata mancarimi ( rar) dar aspectul este unul neplacut. Merg pe jos cca 1 ora in fiecare zi, iar dupa ce vin de la serviciu ( munca de birou), stau intins pe pat. Atunci picioarele au un aspect mai placut. Dupa ce ma ridic capata aspectul pe care vi l-am spus. Va rog sa-mi dati un sfat nu stiu ce sa fac, se va agrava? Cu ciroza lupt ( nu mai consum alcool si tutun de mai bine de un an, fac tratament) cu varicele nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.

Raspunsuri (7)

Dr. Rafael Halpern

acum 11 ani

In primul rand trebuie sa faceti o ecografie Duplex venoasa pentru a vedea exact starea sistemului venos al membrului respectiv si dupa aceea se poate lua in discutie o noua operatie sau purtarea ciorapului elastic in momentul in care va dati jos din pat

grigorel

acum 11 ani

Va multumesc

Dr. Marius Fodor

acum 11 ani

Buna Ziua,
Ecografia doppler venoasa este bine venita pentru a preciza un diagnostic. Dar, din descrierea realizata de d-voastra trebuie completata cu o ecografie de parti moi (de grasime) pentru a vedea relatia cu boala de ficat.
Cu stima ,
Dr. Marius Fodor
email: [email protected]
website: www.chirurgie-drfodor.ro

grigorel

acum 11 ani

Va multumesc

criss

acum 11 ani

buna ziua,
O schema de tratament, referitor la ciroza. o gasesti in revista Familia Ortodoxa din lunga august, care e putin costisitoare si naturala. Sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine si sper sa va fie de mare folos

grigorel

acum 11 ani

Multumesc mult

grigorel

acum 11 ani

Multumesc mult