insuf.aortica-glezne umflate?

Boli de inima

Postata de VASILICA191901 cu 12 ani in urma.

am insuficienta aortica gr 2-3 ,au inceput sa mi-se umfle gleznele aproape tot timpul,ce sa iau?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

ar trebui sa va prezentati pentru inceput la medicul dumneavoastra de familie sau la medicul cardiolog sau de medicina interna care va are in evidenta, pentru ajustarea tratamentului pe care il urmati. aici v-am putea scrie sa luati medicamentul x sau y, dar ac***a in vedere ca internetul nu tine locul unui consult medical real,nu avem toate datele despre dumneavoastra, despre bolile asociate, si nici macar despre stadiul actual al bolii, acest lucru nu ne este permis.

va urez o seara buna

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Este necesar un consult de cardiologie. Tratamentul poate fi modulat astfel incit simptomatologia dvs. sa se amelioreze. Oricum daca se confirma insuficienta aortica si aceasta este mai mare de gr. II la Echocardiografie poate fi indicata o interventie chirurgicala cardiaca de inlocuire a valvei aortice.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
Clinica Medicala Sophia, Intr.Invingatorilor nr. 29 Bucuresti.
tel 021 320 20 28 sau 0769 217 738