inima

Boli de inima

Postata de bica2002 cu 11 ani in urma.

Cu o operatie pe cord la 25 de ani comisurotomie,cu o a doua operatie pe cord la 35 valvuloplasti ,hipertiroidism .insuficienta cardiaca,fibrilatie arteriala permanenta,care este evolutia boli.care este media de viata?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este dificil in a face previziuni pe durata medie de viata, evolutia bolii, etc numai pe datele furnizate. Cata vreme fibrilatia este controlata la un ritm mediu, insuficienta cardiaca eficient tratata astfel incat sa nu evolueze ( ceea ce inseamna control cardiologic periodic) se poate trai ani de zile cu afectiunile mentionate. Daca lucrurile nu sunt tinute sub control, riscul decompesarii cardiace este inevitabil.

bica2002

acum 11 ani

respect tot ce imi da medicul cardiolog tiroida este sub tratament , fibrilatia este mentinut sub85 batai pe minut,insuficienta cardiaca este deocamdata moderata,regim fara sare,colesterol normal, glicemie normala.Merg perodic la control valorile inimii nu s-au modificat ,inafara de atriu care s-a marit un pic dupa mai multe episoade de fibrilatie paroxiala.MULTUMESC