inima

Boli de inima

Postata de ocsi1981 cu 12 ani in urma.

buna ziua
care sunt primele simtome a unei boli de inima?
intreb asta pentru ca pe mine ma tot doare pieptul si partea stanga dar nu numai la efort, si as vrea sa stiu daca sunt probleme la inima sau nu
va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar consultul medicului curant pentru a stabili caracterul durerii (durata, intensitate, localizare, factori agravanti si de ameliorare).
Poate fi necesara efectuarea unei electrocardiograme pentru a exclude caracterul anginos al durerii, teste de sange specifice in acest caz. Durerea ''in piept
'' poate fi expresia unei afectari pulmonare sau eso-gastrice (boala de reflux gastroesofagian).