hta medie usoara,gusa polinodulara nevralgie i.c.stg toracica

Boli de inima

Postata de sorinavalentinap cu 11 ani in urma.

AM 48 DE ANI,pe data de 18.04 la ora 10 dim mi s-a pus ca un cutit in inima mai exact sub sanul stg in zona inimii,acest simtom a durat pana a doua zi cand am fost la dr.si mi s-a pus diagnosticul de mai sus.mi s-a facut ekg cica sa vada daca am facut vreun infart dar nu era,mi s-a gasit tensiune 15 cu 10 .mi s-a dat tratament cu TADOR 2 FL,1 CP DE 2 ORI PE ZI,SPITOMIN 2 FL,1-2 CP PE ZI,PROPRANOLOL 1 FL,JUMATATE DE TB DE 2 ORI PE ZI,CAPTOPRIL 2 TB PE ZI TOATA VIATA SI TERTENSIV 1 TB LA 2 ZILE TOATA VIATA.AS VREA SA STIU ESTE BUN ACEST TRATAMENT,MI SE PARE CAM MULT SPITOMIN-SI FARMACISTEI I S-A PARUT MULT...IMI CAUZEAZA LA CEVA..PTR CE E ACEST SPITONIM..DR MI-A ZIS CA S-AR PUTEA SA-MI SCADA PULSUL LA 65 SAU DACA IMI SCADE SUB 65 SA FAC CEVA DAR NUMAI STIU CE MI-A ZIS....AR TREBUI SA REDUC DIN TRATAMENT....DACA IAU ATATEA MEDICAMENTE AR FI INDICAT SA IMI IAU UN PANSAMENT GASTRIC CA SA NU IMI ATACE STOMACUL....VA ROG UN RASP.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Spitominul se recomanda in starile de anxietate. Doza recomandata este relativ mica , motiv pentru care nu trebuie sa va faceti prea multe griji. Va recomand sa respectati indicatiile medicului iar in cazul uneo efecte neplacute, sa-l anuntati.
Puteti asocia si omez ( sau medicamente similare) pentru protectie gastrica deoarece aveti in schema de tratament tador- care este un antiinflamator ce poate irita mucoasa gastrica.

Utilizator11699233439

acum 5 luni

Spitolin este un calmante inclusiv pt vasele de sange și mușchiul inimii...are efectul unui pahar dd vin nu va speriati

Utilizator11699233439

acum 5 luni

Spitomin e foarte bun anxiolitic fără efecte secundare ca xanax sau diazepam