Hipertensiune

Boli de inima

Postata de iulianasty cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 35 ani si sunt insarcinata in 32 saptamani..am diabet zaharat acum pe perioada sarcini sunt la insulina..problema este alta si va rog sa ma ajutati.Luna de luna am facut controlul la cardiologie mi sa descoperit ca tensiunea mea este mare 16,9/14,8/150,85..iar la ekg viteza:25 mm/s...scala 10 mm/mV....filtre 1.9s.25 Hz..ritm cardiac 92(1/min)...ieri cand am fost la control doamna doctora mi-a spus ca tensiunea mea nu este mare 150,85 ..sa numai iau dopegyt asa cum mi sa dat cat am fost internata in spital adica 1 dopegyt la 8 ore sa iau 1 dopegyt la 12 ore..Numai stiu ce sa mai cred si pe cine sa mai ascult doamna cardioloaga mi-a spus ca tensiunea maxima la o femeie insarcinata trebuie sa fie 130-150,si sa nu o mai scad sa fie 12,9 ca nu este bine pt fat...cand am fost internata la ginecologie m-am internat cu o tensiune de 16,9 si am ajuns cu tensiune 12,9 dar atunci mi sa administrat 1 dopegyt la 8 ore si la externare asa a spus sa raman cu tratamentul.Va rog sa ma ajutati.

Raspunsuri (1)

Nirolf

acum 12 ani

Daca organismul dumneavoastra suporta si nu sunt alte contraindicatii, incercati si consumati usturoi, 1-2 catei zilnic. Usturoiul ajuta la echilibrarea si a glicemiei si a tensiunii si mai are n proprietati curative.
http://www.tonica.ro/sanatate/terapii-alternative/635-usturoiul-vedeta-verii.html