Greutate pe piept

Boli de inima

Postata de stefan737 cu 9 ani in urma.

Buna ziua!
De cateva zile simt ceva asemanator cu o greutate pe piept, ca un ghem, ceva ce imi este imi piept. Apar mai ales seara si simt ca imi este cam greu sa respir. In timpul zile nu prea sunt probleme, ma mai lasa. Chestia asta a aparut brusc, incerc sa o pun pe seama stresului din sesiune. Trebuie sa spun ca am si unele probleme cu nasul Am o rinita alergica, am fost la un control ORL acum cateva luni si am primit un tratament impotriva dependentei de OLINTH, dar nu a dat rezultate (il folosesc de vreo doi ani). Simptomele apar mai ales cand am nasul infundat, dupa ce pun OLINTH, pare sa ma mai lase. Initial am crezut ca sunt atacuri de panica (am mai avut), dar in prima seara a durat vreo 3 ore, mult prea mult pentru un atac de panica. Daca ma puteti ajuta, va rog, nu imi este bine si imi este destul de frica. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Inteleg ca sunteti student, deci o varsta tanara. Durerile in piept care sunt cauzate de inima, dureaza 5 - 10 min, sunt atat de intense ca se mai numesc si "spectatori de vitrina". Durerile care tin mai mult de 15 min. se finalizeaza cu infarct masiv sau pot fi alte mari complicatii legate de aorta si daca pacientul nu este transportat in urgenta in spital finalul este nefericit.