Greutate in respiratie

Boli de inima

Postata de SIMONA5278667 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Numele meu este Simona, sunt din Sibiu, am 44 de ani. De vreo 3-4 luni am foarte des palpitatii.Si seara cand ma asez in pat am dificultati la respiratie. Respectiv, din cand in cand, cand trebuie sa trag aer mai mult in piept (ca la un oftat), trebuie sa ma ridic in sezand, ca altfel am senzatia ca ma sufoc. Azi noapte m-am trezit de 7 ori ca nu pot respira. Deasemenea m-am trezit si cu o usoara durere in piept. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat? Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Nirolf

acum 12 ani

Va trebui sa mergeti la medicul de familie, el sa va faca o trimitere undeva (probabil la pneumoftiziologie) pentru niste analize.
Data fiind varsta dvs. eu banuiesc ca este vorba de o boala cronica a plamanilor - pneumopatie obstructiva cronica. Va trebui sa urmati un tratament si sa aveti grija mare la dieta, precum si sa renuntati la fumat, daca acuma fumati.
Aici este un articol despre aceasta afectiune: //sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronhopneumopatia-obstructiva-cronica_503

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand efectuarea unei radiografii pulmonare cât şi a unui control cardiologic