furnicaturi in corp

Boli de inima

Postata de nicoletaiftime cu 11 ani in urma.

Nu imi pot da seama ce am ,tot timpul am furnicaturi in tot corpul ca si cum imi vine sangele cu presiune si se umfla vene nu stiu ce am si de la ce?va multumesc nico

Raspunsuri (4)

Elf

acum 11 ani

Daca as simti asa ceva, as iesi din casa, as alege sa fac o activitate fizica destul de intensa, m-as duce sa inot de exemplu nu doar asa de forma, ci un numar de de bazine, sa zicem 20; sa obosesc, sa gifii, pentru ca in acest fel organismul se pune in miscare pina la nivelul celulei.
As bea apa plata suficienta, as minca de citeva ori preponderent fructe, iar seara as pica de somn.
Si daca in continuare as simti ce descrii tu (ceea ce nu cred ca s-ar intimpla din cit ma cunosc) m-as gindi ca poate trebuie sa merg la medic.

nicoletaiftime

acum 11 ani

fac foarte multa activitate fizica zilnic(merg pe jos aleg ,merg cu bicicleta,si la inot din cand in cand)apa beau zilnic cel putin 2 l ,fructe suficiente zik eu ,nu am fost la medic sincera sa fiu dar eu cred ca e pe sistem nervos pt ca sunt foarte ,,energica,,nu am stare tot timpul sa fiu in miscare si cand ma asez e cand simt furnicaturile in corp.Va multumesac pt raspuns

Elf

acum 11 ani

Atunci, mai fa o pauza macar din cind in cind pentru a te relaxa, pentru a te regasi. Si cind ajungi la starea de gratie, de suficienta detasare, analizeaza problema care iti creaza starea asta. Sau daca nu stii ce anume, identifica.
Daca ai macar un prieten, doi in colectivul tau, te simti mai in siguranta.
Eu cred ca esti suficient de abila pentru a gasi un mod de a schimba lucrurile in bine.
Daca nu poti vorbi cu cineva cunoscut, pentru ca este posibil sa fie sa zicem prea superficial, sau prea preocupat de problemele proprii, apeleaza la cineva care este de profesie psiholog, psihoterapeut.
Succes!

zahara

acum 11 ani

Poate suferi de anxietate. Mergi la psiholog.