Frecventa cardiaca

Boli de inima

Postata de Ionica//Ionica cu 12 ani in urma.

Buna ziua! As vrea sa stiu care sunt limitele normale de batai ale inimii. Mentionez ca daca stau intins in pat, foarte relaxat, bate 80/min, cand ma ridic ajunge la 85-90/min, dar ce ma ingrijoreaza este ca atunci cand aprind o tigara, dupa 2-3 fumuri ajung la 135/min. Am 20 de ani.Este un motiv de ingrijorare?

Raspunsuri (3)

Lia

acum 12 ani

Da. Oxigenul din singe cind fumezi este insuficient , iar inima incearca sa recupereze prin batai mai multe decit in mod firesc. Este ca un filfiit de aripi grabit si ineficient. Stiu ca e greu sa renunti la tigara dar e asa de bine sa nu fumezi. Parerea mea este ca un om echilibrat nu simte nevoia sa fumeze. Si tot ce se spune despre cit rau face tigara corpului din pacate este adevarat.

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Ritmul cardica normal este de 70-80 batai/minut in repaus. La efort este normal ca acesta sa creasca. Daca ritmul cardiac depaseste 100/min in repaus se numeste tahicardie si trebuie cautata o cauza, de regula in afara suferintei cardiace ( mai ales la varste tinere). Fumatul poate fi o cauza, alaturi de temperaturile ridicate, infectii, anemie, etc.
Este indicat sa va faceti un set de analize si sa renuntati la fumat.

Izabela

acum 11 ani

bine, nu stiu cat de grav e baiatul respectiv dar eu am 80 de batai pe minut si chiar mai mult in momentul in care scriu acest comentariu, ce as vrea sa stiu eu e daca este normal sa am 80 de batai pe minut din moment ce eu sunt la munca. in ultima vreme am avut parte si de dureri de gat foarte puternice incat in momentul in care lasam capul pe spate sa ma mai relaxez ma trezeam uneori ca nu imi mai pot ridica la loc capul. de asemenea dureri toracice si abdominale, intarzierea menstruatiei 3 saptamani, iar dupa ce a venit a tinut mai putin de 3 zile si s-a terminat. nu imi trece prin minte sa fiu insarcinata pentru ca am facut teste de sarcina si poftele nu sunt altele decat cele normale, iar greata sau varsaturi nu. deci voiam sa stiu daca exista cumva vreo afectiune care sa provoace aceste stari, inclusiv frecventa cardiaca. mentionez ca tensiunea este atat de mica ca abia mi se vad venele(doar daca pun degetul pe o vena si tin apasat in jur de 50 de secunde incepe sa se vada vena)