extrasistole

Boli de inima

Postata de MerryCrys cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt ompersoana emotiva si de 1 an de zile au aparut extrasistolele am fost nu la 1 medic la 13 medici ecografii, electrocardiograme inima sanatoasa perfect si totusi apar aceste extrasistole fac atacuri de panica mie frica sa mai fac sport din cauza lor.... ce se intampla defapt din moment ce cardiologii spun ca nu este nici o problem insa noi nu avem incredere pentru ca ei nu simt ce simtim noi. O zi buna va dores

Raspunsuri (6)

Ada

acum 10 ani

Draga mea,din punct de vedere fizic esti sanatoasa,insa creierul genereaza senzatiile acestea tocmai pentru a-ti arata ca se intampla ceva in neregula cu starea ta psihica,pentru a targe un semnal de alarma creierul apeleaza la somatizare,mai exact subconstientul tau,atunci apar acele senzatii extrem de suparatoare,care afecteaza calitatea vietii insa nu au o baza organica ci sunt de natura pur psihogena,deci poti sa faci analize si investigatii mult si bine,inima este sanatoasa,trebuie sa apelezi la un psihoterapeut,lasa sceptismul si mergi si la psihiatru.Citeste despre anxietate,somatizare si o sa intelegi de ce analizele sunt perfecte si ce inseamna firea emotiva,stresul,atacurile tale de panica si asa zisele extrasistole.

MerryCrys

acum 10 ani

Multumesc frumos pentru raspuns. Sa ai o zi buna

myruna838

acum 10 ani

Buna draga MerryCrys,eu zic sa nu iti mai faci probleme din cauza inimii pt.ca nu la ea e problema,doar ai fc atatea controale,iesea ceva daca nu era ok.Atacurile de panica sunt de vina,ele iti pot da f multe simptome cat se poate de urate in organism de te fac sa crezi ca cine stie cu ce boli te confrunti insa pe cat sunt de afurisite totul se petrece doar in mintea ta.Daca crezi ca nu poti face fata singura apeleaza la un psiholog sau un psihiatru,nu e o rusine din contra o sa te ajute sa scapi de probleme.Daca mi-am permis sa iti dau un sfat e pt.ca stiu ce inseamna un atac de panica,le-am simtit pe pielea mea,am incercat sa fac fata singura dar nereusind am apelat la un specialist si sunt f ok.Te pup si iti doresc multa sanatate.Totul o sa fie bine.

yella

acum 7 ani

Cum ai rezolvat problema? Ai reușit sa le tratezi? Si eu trec prin asa cv .

MembruMobileApp1495469948

acum 4 ani

Bună seara, și eu am extrasistole ventriculare zilnic, le simt din ora în ora, mau epuizat, am fost la multe controale, și a zis ca nu am nimic la inima și totuși mia dat pastile de inima leam luat da nici o schinbare, ce sa ma mai fac sunt epuizat

Alexandru2502

acum un an

Cum mai esti cu ele ? Si eu sunt in aceasi situatie , le simt zilnic dese foarte dese si toate analizele la inima sunt bune.