extrasistole

Boli de inima

Postata de monikq cu 10 ani in urma.

buna ziua,
In urma cu 2 ani am inceput sa simt inima ca si cand ar face o pauza. Dupa mai multe investigatii, printre care si holter ekg mi s-au descoperit extrasistole ventriculare. In urma ecocardiografiei mi s-a spus ca inima e sanatoasa. Am anumite perioade de timp in care nu simt decat cateva pe zi, dar in ultimele 7 zile m-au innebunit, in special seara cand ma pun in pat.In momentul in care incep extrasistolele am si o senzatie de disconfort in jurul sanului sting si uneori si in piept. Am luat distonocalm , dar mi e frica sa iau in fiecare zi sa nu creez o dependenta de el. Ajutati-ma va rog cu un sfat cum as putea scapa de aceste extrasistole care imi distrug viata.
Am 38 de ani,nu mai fumez de 2 ani,si incerc sa am o dieta cat de cat sanatoasa.
Am noduli tiroidieni, dar glanda e un functii normale. Nu inteleg de unde si de ce provin aceste extrasistole.
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul cardiolog pentru reevaluare in vederea initierii unui tratament.