este vreo diferenta ?

Boli de inima

Postata de gabriela738 cu 12 ani in urma.

Buna ziua , am insuficienta mitrala acuta de aproape 20 de ani , am luat ca tratament PANANGIN , reteta data de medicul de familie , in urma cu 4 luni am facut EKG si mi-sa spus ca totul ar fi ok , dar ar fi bine sa fac o ecografie la inima . In urma cu o zi am fost la medicul de familie si i-am spus ca din nou am dureri in piept , ca ma tine cand respir si ca imi reflecta durerea pana in omoplatul stang , i-am spus si ca am fost indrumata sa fac o ecografie a inimii si dansa mi-a raspuns ca poate sa am dureri si din cauza coloanei ( ptr ca sunt operata de aproape un an de hernie de disc L5-S1 ) si ca nu are rost sa fac ecografia inimii ptr ca ce se vede la EKG se vede si la ecografie.... , va rog sa imi spuneti si sa ma indrumati cum sa fac , ptr ca pana acum nu am facut ecografia din cauza problemlor financiare . Va multumesc .

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Insuficienta mitrala este un defect de valve mitrale (aflate intre atriul stang si ventriculul stang al inimii) constand in inchiderea incompleta in sistola (contractia ventriculului stang) a valvulelor mitrale , ceea ce permite refularea sangelui din ventriculul stang in atriul stang. Ecocardiografia aduce date privind gradul de afectare, apreciaza functia ventriculului stang .