encefalopatie hipoxică

Boli de inima Encefalopatie

Postata de pusha cu 13 ani in urma.

Bună seara! Mă numesc Tarachiu Rădiţa şi sunt kinetoterapeut în Brăila. Am un pacient care în urma unui stop cardiorespirator a suferit o encefalopatie hipoxică şi multe sechele motorii pe care le recuperăm. Deja în 2 săptămâni avem rezultate bune. Aş vrea informaţii despre encefalopatia hipoxică, pentru că pe net nu am găsit decât encefalopatia hipoxică neonatală şi hepatică. Vă mulţumesc mult şi aştept un răspuns competent pe [email protected] . Mulţumesc mult de tot!!!!!!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Encefalopatia hipoxica reprezinta un deficit de oxigen in creier. Acest deficit poate sa apara in contextul unui stop cardio-respirator, intoxicatii, inec, strangulare sau diverse boli respiratorii. Impactul hipoxiei asupra creierului depinde de cat de mult timp a lipsit oxigenul si de cat de rapid a fost restabilit aportul de oxigen.

Simptomele pot varia de la confuzie si pierderea memoriei la convulsii, coma si chiar deces. In unele cazuri, pot aparea sechele pe termen lung precum dificultatile de coordonare, pierderea capacitatii de a vorbi sau probleme de invatare.

Tratamentul trebuie sa inceapa cat mai rapid posibil pentru a preveni deteriorarea ireversibila a creierului. Acesta consta in restabilirea aportului de oxigen si tratamentul cauzei care a determinat hipoxia. Urmeaza apoi terapia de reabilitare care poate include fizioterapie, logopedie etc.

Trebuie mentionat faptul ca recuperarea totala sau partiala depinde de multi factori, printre care si vitalitatea neuronala, varsta pacientului, rapiditatea interventiei, etc.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Neuropatii/hipoxia-cerebrala-sau-privarea-de-oxigen-a-creierului_17212