Embolie pulmonara

Boli de inima Infectie pleuropulmonara Embolie pulmonara

Postata de Stiffler cu 14 ani in urma.

Buna ziua, Sergiu ma numesc, am si eu o intrebare care ma framanta foarte mult. Bunica mea a fost operata luni la burta, pentru implantarea acelei plase care tzin intestinele...nu stiu cum se numeste. NU i-au mai implantato pentru ca iau descoperit cancer la stomac din pacate..i-au taiat jumate din stomac. Ok. Sa trezit si a fost bine cateva ore...iar dupa aceea a facut o embolie pulmonara(din cauza tigarilor ni sa spus)..si de 3 zile e tot asa...sedata...si medicii au spus ca sunt sanse mici sa mai scape. Are un tub pus in gura pe gat in jos...sa o ajute sa respire. Spuneti-mi si mie va rog cam care sunt sansele de supravietuire pe care le mai are :( ? Medicii au spus k e putin mai bine...dar...tot e o stare critica....multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Embolia pulmonara este migrarea unui cheag de sange si obturarea unui vas principal ce merge la plaman. Se poate intampla in urma unei operatii abdominale. Este in spital si medicii stiu ce trebuie sa faca. Este adevarat ca poate sa duca si la deces. Dar se poate si trata prin administrarea de anticoagulante plus oxigen . Daca se termina totul cu bine ,va trebui sa mearga pe acest tratament inca 3-6 luni. Sanatate multa si D-ne ajuta !

Stiffler

acum 14 ani

multumesc pentru raspuns. A murit :( ...

Adrienne

acum 14 ani

CONDOLEANTE !!!!!cu toata sinceritatea . D-ZEU s-o odihneasca in pace !

Stiffler

acum 14 ani

multumesc...