Electrocardiograma eronata

Boli de inima

Postata de raluca173 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!Mama a facut un infarct in luna august.Exact in aceeasi zi a fost la Urgente,la medic.Medicul de garda i-a facut o electrocardiograma,a controlat-o si i-a spus sa mearga linistita acasa,ca nu are nimic.Ca se simte rau de la caldura.Mama a stat asa,acasa,patru zile.In a patra zi,vorbind cu ea la telefon si auzind simptomele,fara sa vad nici o electrocardiograma,m-am speriat.Am trimis-o de urgenta,la Urgente.Acolo,stupoare!Doctorita de garda i-a spus ca a suferit un infarct si a certat-o ca a stat asa mult acasa.Mama a decedat pe 20 august,Dumnezeu sa o ierte!Acum,am si eu o intrebare.E posibil ca un medic sa nu realizeze ca pacientul sau a suferit un infarct?E posibil sa trimita bolnavul acasa,in conditiile in care acesta se sufoca si acuza dureri de piept,voma,scaune diareice,transpiratie rece,ameteala si sa ii spuna ca nu are nimic?Sunt situatii in care electrocardiograma da gres?

Raspunsuri (1)

raluca173

acum 11 ani

Pacat ca toata lumea e indiferenta fata de astfel de cazuri!Asa contribuim cu totii putin cate putin la raul care are loc in spitale si in medicina romaneasca!