ecocardiografie bebelus

Boli de inima Ecocardiografie

Postata de EMILIA17 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am un nepotel de 3 luni si jumatate caruia i s-a efectuat o ecocardiografie. Rezultatul a fost refl.tricusp gr.1 si 2 si disfunctie diastolica VS. Medicul a zis ca e totul ok;trebuie sa repetam peste 6 luni. Dar totusi are acest diagnostic care nu stim ce inseamna si daca se va rezolva pe masura ce va creste. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este vorba de o inchidere incompleta a unei valvule ( tricuspida ) a inimii ,care se poate corecta ( intari ) pe masura ce bebele creste, motiv pentru care s-a recomandat control peste 6 luni.