Dureri de inima si umflarea tamplei stangi

Boli de inima

Postata de DANA692369 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
De cateva zile am o umflatura la tampla stanga. Am avut si dureri de inima timp de 2 zile si simteam uneori ca se zbate ceva in zona umflata atunci cand ma durea mai tare inima.Mai simteam ca o gheara care ma strange in zona pieptului pana la gat(sunt excluse afectiunile endocrinologice pentru care am facut investigatii de curand). Nu am luat nici un medicament. Am stat doar intinsa in pat si am vazut ca daca nu fac nici un efort, nu mai simt acea presiune la nivelul capului. Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi si la ce medic trebuie sa ma adresez si daca se poate, sa-mi spuneti si ce investigatii trebuie sa fac pentru a avea medicul mai clar o ideea despre ce ma supara.
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Simptomele descrise sugereaza o afectiune cardiaca ( cardiopatie ischemica); este recomandat sa consultati medicul cardiolog pentru investigatii si stabilirea schemei de tratament( electrocardiograma, ecografie cardiaca, test de efort, etc).