Durere - raceala-brat pana la cot

Boli de inima

Postata de ella11111 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! De trei zile, in diferite perioade din zi 9 cel putin de doua ori pe zi ) simt o usoara raceala de la umra pana la cot...nu-i pot spune amorteala dar este jenanta starea. Stie cineva care-ar putea fi cauza?M-am hotarat sa merg la medicul de familie dar pana atunci,sunt detul de ingrijorata .Va multumesc anticipat! Zi buna tutror!

Raspunsuri (5)

Sari

acum 9 ani

S-ar putea la servici sa ai parte de un mediu care este propice sa iti declanseze aceasta stare:clima, curenti aer, pozitii incomode., miscari bruste.
Remedii sunt:evitarea acelor locuri sau pozitii, poate fi si de la o problema a coloanei vertebrale, care sa radieze la umar,-facuta radiografie sau RMN daca situatia este mai grava.
gimnastica terapeutica, masaje,apa termala, pastile de la neurologie, daca va fi cazul, Vitalin - ajuta la refacerea tesuturilor.
Sedinte de fizioterapie ajuta mult.
Sanatate.
Ungerea cu ulei de orice fel-presat la rece - si tinut tot bratul seara la caldura, infasurat intr-un material natural-bumbac, ar ajuta mult la ameliorarea durerilor.

ella11111

acum 9 ani

Sari! Iti multumesc din suflet pentru raspuns si sfaturi! Neavind probleme pana acum mi-este dificil sa gasesc singură cauza;tocmai de aceea, astazi am mers la medicul de familie si....stupoare! eu care toata viata am avut o tensiune foarte mica ( 10/5...8/5 )...astazi tensiunea mea a fost 17/9...m-a blokat efectiv acest aspect. Reteta a fost destul de lunga. Restrictii la sare,bauturi acidulate,prajeli,grasimi,etc....Sincera sa fiu,este prima data in 53 de ani cand nu-mi pot satisface doleantele culinare.Nu ca as fi o gurmanda .Am 56 de kg si inaltimea de 1,63 .Ceea ce ma deranjeaza este ca nu descopar cauza acestei ascendenţe bruste a tensiunii..Am stat cateva zile in curent - curatenie generala acasa ...nu am fumat niciodata,nu beau decat extrem de rar la anumite ocazii,stres nu mai am...si totusi....:)

Sari

acum 9 ani

Sa ai grija , te rog, sau cauta sa te informezi si ce schimbari intervin in organismul tau la aceasta varsta, care corespunde cu menopauza.Cauta un regim de viata fara stres, fara exagerari, mult aer curat,liniste, alimente nepoluate si sa te intelegi pe tine, in primul rand si sa accepti ca acele schimbari car te vor veni sunt normale, dar este bine sa fii informata.

ella11111

acum 9 ani

Multumesc mult pentru caldura mesajului! Da! Este si menopauza o cauza;la 50 de ani am cunoscut "mofturile" ei...nu mi-a fost usor insa nu pot spune nici ca a fost greu-intr-un cuvant: suportabil.Nu mai sunt probleme acum.Deja ma simt mult ma bine acum dupa medicatie.Am avut putin stres insa gata!Acum a trecut!:))))O seara frumoasa-ti doresc si numai bine!:)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Nu este o urgenta si e foarte bine ca o sa vizitati medicul de familie. Nu pare o problema vasculara.

www.inimed.ro