durere mana stanga

Boli de inima Epicondilita cotul tenismenului

Postata de modrus cornel cu 14 ani in urma.

De doua zile ma doare mina stanga de la umar pina la degete.Nu stiu ce sa mai fac nu m-am lovit iar pana acum nu mi sa mai intamplat.
E posibil sa fie de la inima din cauza stresului?

Raspunsuri (160)

marialeea

acum 14 ani

Din cate stiu eu, atata timp cat nu te-ai lovit sau nu ai facut efort cu mana stanga, poate fi vorba de probleme la inima. In general, in caz de afectiuni dureroase ale inimii, durerile se simt mai ales in mana stanga. Nu vreau sa te sperii, dar ambii mei bunici au fost suferinzi de inima si, cand aveau infarct miocardic primul semn erau durerile in mana stanga. Nu e de joaca cu asta, sotul unei colege a murit de infarct la varsta de 40 de ani, nestiind ca e bolnav de inima, si timp de o saptamana inaintea decesului avea dureri in mana stanga. Du-te de urgenta la cardiolog, ca e o problema serioasa!!

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Numai examinarea clinica si radiografia de la nivelul articulatiei umarului poate preciza diagnosticul de certitudine. Este posibil sa aveti o afectiune inflamatorie la acest nivel efectuati si probe de inflamatie (VSH, fibrinogen si proteina C reactiva).

claudia

acum 10 ani

ma doare de un an umaru stand si mi se unfla spunetim ce sa fac ce medicamente sa iau ca nu mai in trece ma doare rau

Alexandru

acum 10 ani

Buna ziua, de doua saptamani ma doare inima si de astazi a inceput mana stanga sa ma doara si ma doare inima. Imi puteti spune ce se intampla

Utilizator21617625099

acum un an

Buna ziua, daca facem aceste teste pentru inflamatie, carui medic ne adresam sa le interpreteze, si mai departe, un tratament adecvat?

[email protected]

acum 9 luni

Buna ziu ma numesc Marilena si am 37 de an am o durere in pept de 5zile am fost la doctor nu am nimic ma doare si mana stanga la mana am avut un acident de masina anu trecut ma durut o perioada si mia trecut acum de cand ma doare in pept ma doare si mana cu spate partea stinga

silvia

acum 14 ani

O colega se plangea de dureri de mana, dar la dreapta. A facut radiografie si i-a gasit lichid aparut din cauza ca obisnuia sa care zilnic o geanta de circa 5 kg in mana dreapta. I s-a recomandat un tratament medicamentos, tablete si unguent, precum si balneoterapie. Sanatate si mergeti la doctor.

Emilia

acum 14 ani

Si pe mine ma doare mana stanga de 5 zile de la umar pana jos. Si eu stiam ca poate fi de la inima dar cineva mi-a spus ca poate fi si de la reumatism, de la spate sau de la spondiloza. Dar daca ar fi de la reumatism de ce sa te doara doar mana stanga?

larisa

acum 14 ani

am si eu probleme cu mana stanga nu tot timpul rar, ma doare pe os de la umar pana in varful degetelor dar doar doua din ele(inelarul si cel mic), ma mai trezesc noaptea si cu ele amotite tot la fel doar cele doua, mai nou ma mai doare si in dreptul inimi cand ma doare pe os. nu stiu ce poate fi. As dori sa stiu ce analize trebuie facute ca sa aflu exact cauza.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

La nivelul articulatiei scapulohumerale apare frecvent afectarea partilor moi periarticulare (capsula articulara, ligamentlele articulare, tendoanele muschilor rotatori externi,abductori) in diferite grade si asocieri manifestata prin: dureri spontane sau la miscare cu acutizari nocturne, parestezii (amorteli) ce cuprind zone diferite (umar, brat, antebrat, mana, degete, coloana cervicala ), limitarea in diferite grade a mobilitatii
umarului pana la blocare.
Cauza se poate evidentia numai in urma unui examen clinic.

maria

acum 13 ani

draga larisa urgent la medic la neurologie ca sotul meu a facut acident vascular ca la durut mana sanatate

o

acum 13 ani

a Cauzeaza o durere puternica bunica mea sia peus varza cu spirt asa a facut

maria

acum 13 ani

Ma doare mana stanga de 2 zile non-stop.
Mentionez ca nu m-am lovit sau facut miscari bruste.
M-am gandit ca este de la inima dar nu am aceasta certitudine iar de spitale mi-e groaza. Ce sanse sunt sa fie cauzata de probleme cardiace?

va multumesc

Dr. Medicina Interna

acum 13 ani

Nu ati mentionat la ce nivel doare mana? brat? antebrat? articulatie pumn?! Mentionati varsta si descrieti detaliat simptomele.

Loredana

acum 11 ani

IMi amortesc mana si piciorul.stang.si cand merg pe jos vreo 4 km ma doare coloana .ce ar putea sa fie.care ar fi cauza.Am avut o perioada cand nu imi simteam mana stanga si nu o puteam ridica/VA MULTUMESC

karina

acum 10 ani

dar daca cineva are 13 ani,probleme cu inima (tahicardie) si o doare mana de la umar in jos,asta ce inseamna?

oprea

acum 10 ani

ma doare mian rdreapta din umar pina la degete si cotu foarte atare oare ce sa fie ?

george

acum 10 ani

acum ma doare si la mana si brat

Andra

acum 10 ani

Ma doare mana stanga foarte rau . de la umar pana la degete . Am 16 ani . si durerea se transmite si la sanul stang , sau inima , nu pot sa imi dau seama exact . oare de la ce este ?

Ana Maria

acum 10 ani

Am si eu nevoie urgenta de ajutorul dvs ! Am 17 ani,1,76 inaltime si 68,5 kg. Recunosc ca nu prea fac sport . Am probleme la coloana,o am lasata putin pe partea dreapta si ma doare foarte tare cateodata. Dar de 2 zile ma doare si mai tare mana dreapta,de la cot in jos. Ma doare carnea,muschii. Mana cel putin ma doare chiar rau,nu mai pot sa strang pumnul . De la ce ? Ca nu am fortat-o,nu m-am lovit :(

Pag 1 din 8