Dieta cardiaci

Boli de inima

Postata de cronicaverdesibiu cu 12 ani in urma.

Mama mea a facut un infarct miocardic si trebuie sa manance regim. imi puteti spune ce are si ce nu are voie sa manance. Multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Permise:- paine intermediara sau integrala;- legume (de preferinta proaspete);-fructe;-carne sp***a (vita, pasare, evtl. oaie)-fiarta, la cuptor sau la gratar- crenvursti, sunca forte sp***a;-lapte, iaurt, lapte batut;- telemea desarata, branza de vaci;-sucuri de fucte si legume; - ulei de floarea-soarelui, porumb, in, soia;- plate aromatice (marar, patrunjel, tarhon, cimbru) ยท

Permise in cantitati limitate:;- gris, fulgi de ovaz, orez, paste fainoase;- cozonac, alte aluaturi;- cartofi (dar nu prajiti)-150-200 g/24h;- fasole, linte, mazare (uscate)
parizer;- oua (3-4/saptamana);- unt 15-20 g/zi;- piper

Interzise:- torturi, prajituri cu creme-; varza, gulii;- nuci, alune, arahide;- viscere;-slanina;-sosuri grase;- crap, hering, tipar, scrumbii sarate;- smantana, frisca
ciocolata, cafea, bauturi alcoolice (mai ales vinuri si lichioruri)

Cristina

acum 8 ani

Buna seara ! Ma numesc Cristina si aseara am fost cu sotul meu la spital din cauza unei "gheare" la inima. Din analizele si investigatiile facute a reiesit ca are scondiloza cerebrala, dar si o mica afectiune la inima. El are 20 de ani si nu are niciun infarct la activ si nici colesterolul marit. Sigurul defect, daca pot sa il numesc asa este faptul ca este fumator. As dori sa stiu pe ce regim alimentar sa ma bazez ca sa il pot pune pe picioare. Multumesc anticipat !

Cristina

acum 8 ani

Buna seara ! Ma numesc Cristina si aseara am fost cu sotul meu la spital din cauza unei "gheare" la inima. Din analizele si investigatiile facute a reiesit ca are scondiloza cerebrala, dar si o mica afectiune la inima. El are 20 de ani si nu are niciun infarct la activ si nici colesterolul marit. Sigurul defect, daca pot sa il numesc asa este faptul ca este fumator. As dori sa stiu pe ce regim alimentar sa ma bazez ca sa il pot pune pe picioare. Multumesc anticipat !