Dieta cardiac cu colesterol mare

Boli de inima

Postata de mihai192 cu 10 ani in urma.

Ce este voie si ce este interzis in dieta ? ca nu mai inteleg nimic. Doctorul a spus:
-carne de pasare si peste gras;
-branzeturi si lactate 0% grasimi;
-toate fructele si legumele sub toate formele ( proaspete, ucate, fierte...etc)
- fara nici un gram de sare;

Raspunsuri (2)

FreeStyle11

acum 10 ani

Pai cam astea ar fi, in general fara grasimi saturate si fara prea multa sare sau chiar deloc.Pestele gras contine grasimi omega care sunt foarte sanatoase si chiar indicate in problemele cu colesterolul.Carne de pui, curcan, vita, exclus porc decat daca ii curatati grasimea, desi mai bine nu il mancati deloc.Lactate fara grasime, fara prajeli, averti voie carbohidrati ca nu au treaba cu colesterolul, dar nu in exces, iar fructele si legumele la fel aveti voie de toate, mancati avocado, e foarte bun pt colesterol.Si faceti multa miscare, in special alergat sau pe banda, bicicleta la sala, ajuta FOARTE MULT inima.

mihai192

acum 10 ani

Multumesc! Ac***a in vedere faptul ca am intrat de curand in comunitatea cardiacilor si faptul ca multe diete postate pe internet se bat cap in cap, caut cat mai multe opinii pentru a-mi face un program si o dieta cat mai accesibil.