Despre tromboflebita profunda

Boli de inima

Postata de consuela74 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Acum patru ani am facut tromboflebita profunda de la niste anticonceptionale ce le-am luat dupa capul meu 17 la numar au fost,m-am tratat si n-a mai fost nici o problema pana anul acesta in februarie cand eram insarcinata in 7 saptamani si am facut iar tromboflebita profunda.Am decis sa renunt la sarcina deoarece ma simteam foarte rau,acum sunt in tratament.Ma simt mai bine,dar p***a piciorului stang se umfla tare cand mai fac treaba.Eu inteleg sa nu exagerez cu munca dar si dupa doua ore de stat la bucatarie am piciorul umflat.Ce pot sa fac?Stiti ceva ce ar putea sa m-ajute?Asa o sa raman toata viata?Sarcina a contribuit la revenirea bolii?Sa stiu ce am de facut pe mai departe.Multumesc anticipat pt raspunsuri

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Masuri de preventie: - nu stati in picioare sau pe scaun intr-o singura pozitie pentru mult timp, ridicati-va si faceti miscare;- mentineti-va o greutate corporala sanatoasa; pierdeti in greutate daca sunteti supraponderali;- faceti cu regularitate exercitii fizice;
- daca fumati, incercati sa renuntati la fumat, deoarece afecteaza circulatia sanguina;
-purtarea de ciorapi elastici, medicinali.
Pentru a ameliora umflarea picioarelor cauzata de insuficienta venoase trebuie sa tineti picioarele ridicate deasupra nivelului inimii atunci cand stati culcat.
De asemenea, este recomandat sa faceti unele analize de sange pentru a identifica o posibila cauza de hipercoagulabilitate, la recomandarea medicului specialist.
Da, sarcina reprezinta un factor de risc pentru declansarea bolii.

Alina

acum 8 ani

Cat de mult afecteaza tutunul aceasta problema?? Eu de doi ani am tromboza din urma sarcinii p care am avut'o si inca mai fumez un pachet d tig la trei zile si incerc sa le las treptat.daca as stii ca ma voi vindeca 100% renuntand definitiv la fumat as face si acest pas....deci cat d mult afecteaza fumatut problemei mele?