defect septal atrial

Boli de inima

Postata de Idea cu 9 ani in urma.

Buna,

Am 27 ani si am fost diagnosticata cu defect septal atrial. Am fost sfatuita sa ma operez cat mai repede. Puteti sa imi recomandati un medic chirurg cardiolog in Timisoara?

Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Defectul septal atrial in 80% din cazuri nu se mai opereaza pe cord deschis, se inchide cu o "umbreluta" care se introduce pe artera femurala dreapta. Este o interventie cu spitalizare de o zi. Daca aveti nevoie de ajutor, va astept.

Idea

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns. Am facut deja interventia acum cateva zile. A fost un defect destul de mare (aproape 40 mm), insa s-a reusit inchiderea cu umbreluta Cocoon de 40. Tinand cont de dimensiunea defectului, este normal ca in primele zile dupa interventie, daca ma misc mai mult sa respir mai greu (ca o senzatie de presiune in piept, fara durere sau cu durere foarte sp***a, dar totusi sesizabila) ? Multumesc

Paula

acum un an

Buna, sunt interesata de cazul tau, daca te-ai operat..cum esti, sunt in aceasi situatie si am nevoie de mai multe raspunsuri, multumesc!

Angela

acum 11 luni

Salut.Si eu am avut interventia la Cluj acum 5 ani la stat cand aveam 28 de ani.Nu am rămas cu cicatrice.Sunt bine și acum merg doar la 3 ani la control.Singurul lucru care nu am voie sa îl fac sunt terapiile gen lipitori,acupunctura .