de ce tuse la pericardita nu se mai vindeca ???

Boli de inima Pericardita constrictiva Pericardita

Postata de LILIANA RUSU cu 10 ani in urma.

am un baiat de 25 de ani, a fost depistat in luna mai cu pericardita cu lichid, ferba mare tuse si dureri la umar si piept, a fost internat, dupa 3 luni au reaparut simptomele de pericardita tuse si lichid, a luat tratament, a fost din nou la control a avut lichid de 1 ml, a luat tratament dar tusea nu dispare, nu are febra si are pofta de mancare, acum trebuie sa mearga la control, pentru ca iarasi tuseste si poate are lichid, ce trebuie sa mai facem ??
va multumesc,

Raspunsuri (4)

buna

acum 10 ani

Nu se vindeca pentru ca medicamentele luate nu vindeca ! Nu exista un singur medicament chimic care sa vindece ceva. Trebuie sa apelezi la remedii homeopatice sau naturiste date de un profesionist.
Scrieti-mi un email pe yahoo la id-ul za_ne_bu_ne (eliminati insa liniutele din nume!)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul cardiolog ( sau internist) pentru evaluare. In cazul in care pericarita a reaparut, trebuie identificata cauza.

LILIANA RUSU

acum 10 ani

da, am fost la medic, a fost internat si in spital, a facut toate analizele si totusi apare lichidul si tusea ,
din luna mai 2013 a facut de 3 ori ecografie, a luat medicamente, diclofenac si inflamatorii, s-a ferit de raceala si totusi apare tusea, acum se duce din nou la control la spital, dar oare nu trebuie si alte medicamente ???
va multumesc,

AdrianZ

acum 9 ani

Lichidul poate apare si din cauze bacteriene/virale. Poate fi chiar mycoplasma pneumonae (scuze daca am scria incorect). Se poate face analiza la sange si se afla. Tratamentu consta in Klacid SR 500 (cate 2pastile la 12 ore primele 2 zile adica doza soc dupa care inca 8-10 zile cate 1 pastila la fiecare 12 ore. Klacid-ul se ia impreuna cu un probiotic. Insanatasire grabnica si Doamne ajuta.