De ce nu își mai sinte mâna?

Boli de inima

Postata de Utilizator11700403744 cu 5 luni in urma.

Tatăl meu nu își mai simte mâna de la cot la degete (mâna dreapta).De ce ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista o serie de motive pentru care tatal tau poate sa nu-si mai simta mana de la cot la degete. Printre cele mai comune cauze se numara:

1. Compresia nervoasa: Presiunea exercitata asupra nervilor poate cauza furnicaturi, amorteala sau pierderea senzatiei in mana. Aceasta poate fi rezultatul unui traumatism, cum ar fi o leziune la nivelul incheieturii mainii sau o compresie nervoasa cauzata de o postura incomoda sau de o miscare repetitiva.
2. Sindromul de tunel carpian: Aceasta este o tulburare comuna care provoaca amorteala, furnicaturi si slabiciune in mana si incheietura mainii. Sindromul de tunel carpian apare atunci cand nervul median, care trece prin tunelul carpian din incheietura mainii, este comprimat.
3. Boala vasculara: Probleme cu fluxul de sange catre mana pot determina senzatia de amorteala. Ateroscleroza, in care se acumuleaza depuneri de grasime in arterele, poate afecta fluxul sanguin catre mana.
4. Neuropatie periferica: Aceasta este o afectiune care afecteaza nervii periferici si poate cauza amorteala, furnicaturi si slabiciune in maini si picioare. Cauzele pot include diabetul, deficientele de vitamine, expunerea la anumite substante toxice sau infectii virale.
5. Alte cauze posibile: Traumatisme nervoase, tumori, boli autoimune sau alte afectiuni medicale pot, de asemenea, duce la pierderea senzatiei in mana.

Va recomandam sa il programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043