De ce ma doare mana stanga ( deasupra antebratului) ?

Boli de inima

Postata de valentin.adrian cu 11 ani in urma.

Salut,

Am o durere in mana stanga, deasupra antebratului, mai exact cu vreo 5 cm inainte de incheietura.

Durerea persista cand tastez la calculator in special.

Apare doar in jur de ora 16:17 din cate observ.

Aveti idee de la ce ar putea fi ?

Multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Descrierea dumneavoastra sugereaza o afectiune de "uzanta" a muschilor + tendoanelor de la acest nivel , care se inflameaza prin folosirea excesiva in anumite pozitii ale mainii.
Este recomandata o perioada de repaus ( urmariti daca durerile reapar), eventual folosirea de antiinflamatoare cateva zile ( ex celebrex).
Astfel de leziuni se pot obiectiva prin ecografie musculoscheletala sau RMN.

Chiric Roxana

acum 11 ani

buna ziua am o durere in mana stanga care apare din umar apoi se lasa spre antebrat am fost la cardiologie si nu am mai nimic la inima dar la o ecografie mi-a spus ca am o mialgie osoasa am facut tratament cu msm si movalis injectabil dar tot nu imi trece ce ma sfatuiti multumesc anticipat

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ati consultat un medic reumatolog?
Ecografia a fost de umar? daca da, ce descriere si concluzie?

paraschiv alexandra

acum 8 ani

Ma intepat inima cu mana cu tot vro ora si ceva si nu mai aveam aer