De ce doare atat de tare in partea stanga ?

Boli de inima

Postata de Utilizator11712564178 cu 3 saptamani in urma.

Prolaps de valva mitrala gr 2

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Durerea intensa in partea stanga poate fi cauzata de o varietate de conditii, inclusiv prolap de valva mitrala gradul 2. Aceasta conditie afecteaza structura si functia valvelor inimii, in special valva mitrala care controleaza fluxul de sange intre cele doua camere de pe partea stanga a inimii: atriul stang si ventriculul stang.

Atunci cand valva mitrala este prolapsa, aceasta nu se inchide corect, permitand sangelui sa revina inapoi in atriul stang. Aceasta poate duce la simptome cum ar fi palpitatii, oboseala, respiratie scurta, si durere in partea stanga a pieptului.

Durerea este cauzata de stresul pe inima si straineaza asupra inimii, care trebuie sa lucreze mai greu pentru a pompa sangele prin valva deteriorata. In cazuri severe, prolap de valva mitrala poate provoca insuficienta cardiaca, probleme de ritm cardiac si chiar accident vascular cerebral.

Este important sa va consultati cu un specialist medical pentru evaluare si tratament, daca experientiati aceste simptome. Prolapsul de valva mitrala poate fi gestionat eficient prin medicatie si, in cazuri grave, prin interventie chirurgicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/preventia-prolapsului-de-valva-mitrala_15324
sfatulmedicului.ro/Bolile-valvelor-cardiace/prolapsul-de-valva-mitrala_179