Dacă există incompatibilitate la duodart?

Boli de inima

Postata de Nichifor Petrus cu 4 saptamani in urma.

Buna ziua,
La recomandarea med urolog iau duodart, doresc să știu dacă este in regulă cu privire la reacții adverse cu Torvazin și Aspenter recomandate de med cardiolog.

Mulțumesc,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Exista o posibila incompatibilitate intre Duodart si Torvazin (atorvastatin). Ambele medicamente pot creste riscul de miopatie (o afectiune care provoaca slabiciune musculara) si rabdomioliza (o afectiune serioasa care implica vatamarea musculara).

Este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice reactii adverse pe care le-ati putea avea si sa monitorizati orice schimbare in starea dumneavoastra. Aspenter nu pare sa interactioneze cu Duodart, conform informatiilor disponibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/slabiciune-musculara-si-instabilitatea-articulatiilor_19134
sfatulmedicului.ro/Artrita/miozitele_9539
sfatulmedicului.ro/Boli-ereditare-si-congenitale/distrofia-musculara_6543