colesterol marit si anticonceptionale

Boli de inima

Postata de shimmy cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am facut recent analize de sange de rutina, fac periodic pentru ca iau pastile anticonceptionale de 7 ani. Pana acum nu am avut nici o problema, dar acum a iesit colesterolul putin crescut. A iesit 226, iar limita normala era 200. In ultima vreme am avut un stil de viata mai sedentar, am mancat aiurea, inclusiv seara la 8-9, doar de o saptamana am inceput sa merg la sala de fitness. As dori o parere, colesterolul marit sa fie din cauza pastilelor, sau a regimului? Este bine sa continui sa iau pastilele anticonceptionale daca tin regim alimentar? Momentan fac o pauza de o luna pentru ca am avut alte probleme.
Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
cel mai frecvent colesterolul marit este datorita regimului alimentar in combinatie cu sedentarismul. oricum nu aveti un colesterol chiar atat de crescut incat sa va alarmati. daca nu sunt modificate si alte analize, daca ati inceput sa faceti sport, chiar daca tineti regim alimentar, puteti lua in continuare anticonceptionalele(asta daca sunt prescrise de un medic, si nu le luati la intamplare ca ati auzit ca acelea ar fi bune).

va urez o seara buna

shimmy

acum 13 ani

Pastilele le iau de 7 ani aceleasi, la recomandarea doctoritei. Multumesc pentru sfatul dumneavoastra. Si eu va doresc o seara buna!

petronela

acum 10 ani

am luat 3 luni yasmin... din februarie pana in iunie mi-am facut d 3 ori analizele si mi-a crescut colesterolul d la 220 la 300... care ar putea fi motivul? anticonceptionalele? ce sa fac?