Cheaguri cutanate

Boli de inima

Postata de Lavinia16113211 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! M-am ales cu un fel de cheaguri supeficiale la nivelul zonei antero laterale ale coapsei in urma unor traumatisme repetate din copilarie.La varsta de 4 ani am fost operate pentru a le indeparta(pe cele mai voluminoase dintre ele) urmand ca celelalte sa se retraga(asta fiind ideea medicilor).Din nefericire nu s-a intamplat asa au continuat sa creasca o data cu muschiul si la efort apare o tensiune si durere la acest nivel,mai nou simt amorteala la nivelul labei piciorului.Acum am 20 ani si as dori sa ma operez si as dori sa stiu spre ce fel de specialist sa ma indrept din moment ce nu sunt varice ,nici tromboflebite(cel putin nimic din ce am gasit pe net nu seamana cu ce am eu) Mentionez ca nu sunt proeminente decat la efort si nu sunt foarte mari insa tot mai des cauzeaza dureri cu care nu ma confruntam in trecut. Va rog mult sa-mi spuneti ce credeti ca sunt mai exact si cum as putea sa ma tratez. Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Lucian Lazarut

acum 12 ani

Puteti merge la Chirurgie plastica si reparatorie, dr Dorin Dorobantu, Tirgu Mures

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Inainte de orice este necesar un consult de chirurgie vasculara- flebologie pentru a exclude o malformatie venoasa. Ulterior pare ca cel mai indicat este un chirurg plastician. Va recomand Dr. Ileana Boiangiu - Spitalul de Chirurgie Plastica din Bucuresti.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
[email protected]

Lavinia16113211

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsuri!