cheag vena vs. cheag artera?

Boli de inima Arterita takayasu

Postata de l_aural cu 12 ani in urma.

care este diferenta dintre cheag pe vena si cheag pe artera? in caz de tromboflebita si fibrilatie atriala? care o produce pe care? riscuri?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

prezenta trombilor la nivelul venei (''cheag pe vene'') ca in tromboflebita (creeaza o obstructie la nivelul venelor ) se exprima prin edemul membrului afectat (se umfla: fluidul din vas trece in tesutul limitrof).
prezenta trombilor la nivelul arterelor (''cheag pe artera") poate conduce la perfuzia insuficienta a tesuturilor irigate de arterele implicate , pana la obstructie totala (se produce ischemie respectiv infarct).
fibrilatia atriala, prin faptul ca inima bate neregulat (nu mai exista o sincronizare intre atrii si ventricule, si bat cu frecvente diferite, fiecare in parte) favorizeaza formarea de mici trombi, ce pot pleca in circulatia atriala (creier, rinichi).
trombii de la nivelul venelor pot pleca in vena cava inferioara, ajung la inima dreapta si de acolo spre artera pulmonara in circulatia plamanului.
de aceea este NECESAR SA RESPECTATI MEDICATIA PROPUSA DE MEDICUL CURANT.