celule roșii peste limita normală

Boli de inima

Postata de Amalya1980 cu 8 ani in urma.

Bună ziua. Mă numesc Amalia, sunt din Târgoviște. Anul trecut, în luna mai, m-am făcut un set de analize de rutină, iar la HLG mi-au ieșit nr de hematii mai mare decât valoarea normală (erau peste 5 mil), Hemoglobina era ok, hematocritul ok, volumul eritrocitar mediu era scăzut, mi-am făcut și o sideremie și a ieșit foarte bună. Mi-am făcut o radiografie cardio-pulmonară, mi s-a spus ca a ieșit normală. Însă mi se întâmplă foarte des să amețesc, să nu pot respira foarte bine, țin să menționez că nu fumez, nu beau alcool, iar cafea beau una pe zi lungită cu lapte. Am ajuns de vreo 3 ori la urgențe, mi s-a spus că am făcut atac de panică, spasmofilie. Am luat Calciu, dar eu tot rău mă simt. EKG-ul a ieșit ok, la psiholog am fost...unde să mă mai duc? Am reluat analizele în septembrie, la alt laborator, au ieșit la fel...aceleași valori. Aștept un sfat. Vă mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , puteti consulta un hematolog . Acesta va interpreta analizele in context clinic.