Ce bătăi de inima trebuie să fie la un adult de 16-17 ani?

Boli de inima

Postata de Utilizator11698127449 cu 4 saptamani in urma.

Se aud și se simt foarte tare bătăile la inima ba chiar și maioul se mișcă.Dar nu este permanent.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Ritmul cardiac normal la un adult de 16-17 ani este intre 60 si 100 de batai pe minut in repaus. Daca simti ca inima iti bate foarte tare sau te trezesti cu inima batand rapid fara un motiv aparent, ar putea fi un semn de tulburare a ritmului cardiac, numita aritmie, sau de alte probleme de sanatate, precum anxietate sau hipertiroidism.

Cu toate acestea, este destul de normal sa poti simti sau chiar sa vezi bataile inimii prin piept, in special daca esti foarte slab. Totusi, daca aceasta stare este persistenta, te face sa te simti rau sau te ingrijoreaza, ar fi bine sa te adresezi unui medic.

Important este sa tii cont de ce simptome vin odata cu aceste batai puternice ale inimii. Daca apar simptome ca dificultati de respiratie, ameteli, durere in piept, slabiciune sau lesin, este necesar sa contactezi serviciul de urgenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/pulsul-si-bataile-normale-ale-inimii_11323
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/care-este-frecventa-cardiaca-optima-in-timpul-efortului-fizici_176