cardiologie

Boli de inima Angiocardiografie

Postata de gabrielaiordache cu 10 ani in urma.

buna ziua
acum 2 zile am facut o ecografie la inima dupa care am fost diagnosticata cu functie sistolic conservata.Imi puteti spune daca pot sa fac sport ?
VA MULTUMESC
GABRIELA MANIOSU

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Rezultatul ecografiei nu reprezinta un diagnostic ci doar mentioneaza ca functia sistolica ( de contractie) a inimii este pastrata. In acest caz, puteti efectua sport.

mariana cica

acum 8 ani

Buna seara,copilul meu are 16 ani si joaca fotbal.Medicul sportiv i-a spus ca are suflu sistolic de gr 2 si l-a trimis sa faca ecografie cardiaca.La o clinica privata i-a facut ecocardiografie si a spus ca are boala congenitala de cord de aia se aude suflu si mi-a spus dr respectiva sa merg la fundeni la operatir.Vreau sa stiu daca exista vreun risc,deoarece copilul nu oboseste,joaca ambele reprize la meciuri,nu are simptome de boala?Nu stiu ce sa fac daca i se interzice fotbalul,mingea e viata lui mi-e frica sa nu isi faca rau.Unde sa ma duc cu el sa mi se spuna ca e bine sa joace fotbal fara riscuri?Multumesc