Buna!!

Boli de inima

Postata de chio cu 10 ani in urma.

De ce am pulsul asa de mare?Am fost la institutul inimii sa imi fac un EKG aveam emotii mari.Mi s-a spus ca am pulsul mare in repaus,dar cand sunt acasa am in jur de 62 batai/minut.Am primit trimitere sa fac testul de efort,examenul endocrinologic si ecocardiografie.Am facut ecocardiografie si mi s-a spus ca inima imi este perfect sanatoasa,apoi,in aceeasi zi,am facut si testul de efort si acolo am pornit de la un puls de 120 de batai/minut si am ajuns la 190 batai/minut.Acum 4 zile am facut si analizele de sange si in data de 20.06.2013 trebuie sa ma duc sa vad care e rezultatul.Imi puteti spune daca din cauza inimii sau din alta cauza am asa puls?

Raspunsuri (1)

cardiorec

acum 10 ani

Din descriere inteleg ca aveti pulsul mare ori decite ori sunteti stresat 5 dus la spital, inainte de testul de efort)
Daca nu v-au gasit o cauza organica 5 echo normala, EKG normal) nu trebuie sa intrati in panica.
V-as sfatui sa faceti de 5 ori pe saptamina cite 30 de minute de activittae fizica ( de ex banda rulanta pentru ca ajuta la controlul frecventei cardiace la efort si implicit in conditii de stress)