buna!

Boli de inima

Postata de lil19 cu 12 ani in urma.

mama mea a fost diagnosticata cu tromboflebita.acum este internata in spitat si urmeaza un tratament.este foarte grava aceasta boala?ce tratament tb sa urmeze pt k aceasta afectiune sa se trateze si sa nu recidiveze?(mentionez k acum i se administreaza aspenter si detralex)am inteles k este f periculoasa dak nu este tratata corespunzator(pot ajunge gheaguri de sange la creier,inima,plamani).va rog din suflet sa imi raspundeti.multumesc anticipat,

Raspunsuri (4)

dara

acum 12 ani

Nu te speria chiar atat de tare. Multe femei fac tromboflebita la menopauza, mai fac peroanele operate, imobilizate la pat, cei cu fracturi.... Va face tratament corespunzator si va fi bine. Sanatate.

lil19

acum 12 ani

multumesc frumos!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tromboflebita presupune prezenta trombilor la nivelul venei (''''cheag pe vene'''') ce creeaza o obstructie la nivelul venelor, si se exprima prin edemul membrului afectat (se umfla: fluidul din vas trece in tesutul limitrof). trombii de la nivelul venelor pot pleca in vena cava inferioara, ajung la inima dreapta si de acolo spre artera pulmonara in circulatia plamanului.
Pentru a combate reaparitia tromboflebitei este necesar de respectat unele masuri: scaderea in greutate (in cazul obezitatii), in timpul repausului la pat se vor mentinere picioarele pe un cadru ridicat, evitarea perioadelor de imobilizare prelungita, pacientii care au suferit o interventie chirurgicala sunt instructati sa se mobilizeze de citeva ori pe zi , in perioada dureroasa sunt indicate compresele locale, umede, calde , se va evita fumatul.
Sunt utili de purtat, ciorapii elastici de compresie.

lil19

acum 12 ani

multumesc frumos