Buna ziua

Boli de inima

Postata de Raluca154136917 cu 11 ani in urma.

Ma numesc Raluca, sunt din Craiova si tatal meu in varsta de 56 de ani a facut un infarct samnbata noaptea...si tot in aceesi noapte am avut norocul sa ajungem cu bine la Bucuresti unde i s-au implantat doua stenturi, si ieri am ajuns acasa cu el. As vrea sa va intreb cum trebuie sa fie facut efortul(aici ma refer la miscare, i s-a recomandat sa mearga pe jos min 45 de minute pe zi timp de 5 zile pe saptamana) sa mearga dintr-o data cate 45 de minute pe zi sau sa mearga progresiv de la cativa pasi pe zi pana la 45 de minute pe jos? Si m-ar mai interesa sa-mi spuneti ce regim ar putea sa tina (stim ca fara carne de porc, grasime, oua, unt , smantana, cascaval, mezeluri) sa slabeasca ca este obez (cam 100 kg) si sa-i scada si colesterolul care a fost destul de mare.
Va multumesc din suflet, si ajutati-ma va rog cu sfaturi cat de repede ati putea.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

regim pentru colesterol crescut:
INTERZISE
carne grasa (porc, oaie, carne in sos, vanat, pasare grasa, ficat, maruntaie, limba, creier, burta, rinichi, os cu maduva),mezeluri,crustacee (creveti, raci, languste), melci, sp***aci,galbenus de ou
lapte integral, concentrat (condensat sau praf), smantana, frisca, lactate pe baza de lapte integral
branza de tara, branza topita, cascaval,biscuiti, produse de patiserie,ciorbe grase,cartofi prajiti,unt, grasimi preparate (slanina, jumari, untura), sosuri de ulei (maioneza),bauturi alcoolice, sucuri de fructe din comert, concentrate de fructe,zahar, miere, gem, bomboane, ciocolata, sirop, dulciuri concentrate
RECOMANDATE
carne sp***a (vaca, vitel, cal, pui, iepure) la gratar sau fierte fara grasime
jambon slab neafumat
peste proaspat sau congelat (dar nu semipreparat ) la gratar sau la cuptor
1 ou/saptamana
lapte degresat, iaurt slab
branza alba (de vaci) degresata
paine alba, neagra, prajita (in cantitate limitata daca exista exces ponderal)
ciorbe slabe, supe cu legume
cartofi fierti, piure fara unt
uleiuri vegetale (porumb, soia, masline, floarea soarelui)
fructe proaspete
apa minerala, ceai, cafea sp***a, sucuri de legume
graunte de orice tip in cantitati moderate (in special ovaz)

Efortul fizic sa fie treptat progresiv ( in 2-3 zile sa ajunga la 45 minute de merc pe jos).