bradicardie sinusala

Boli de inima

Postata de sandra06 cu 11 ani in urma.

In urma unui ekg am fost diagnosticata cu bradicardie sinusala dar medicul nu mi-a spus daca e grav sau nu, tensiunea arteriala este 105/70...am motive de ingrijorare?mentionez ca am 19 ani

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cat timp nu prezentati nici-un simptom si va simtiti bine cu aceste valori ale tensiunii arteriale si pulsului, nu aveti de ce sa va ingrijorati. Foarte multe persoane ( in general cele atletice, sportive) au ritmul cardiac mai mic si fac parte din categoria normalului.

sandra06

acum 11 ani

uneori am dureri de cap si in piept...poate fi de la bradicardie?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, pot fi consecinta bradicardiei, insa si aceste dureri pot avea alte cauze la baza; consultul cardiologic in aceasta situatie, va da raspunsul cautat.

moga octavian vlad

acum 11 ani

am fost diagnosticat cu badicardie sinusala in observatie ,am palpitatii si cateodata respir greu,dar cand fac putin sport ma simt mai bn oare se pote face tratament sau ceva