Boala varicoasa - varicele hidrostatice

Boli de inima

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

cred ca operatiile de varice sunt foarte periculoase,deci iti poti pierde piciorul,cum pot sa ma vindec de rani deschise?

Raspunsuri (4)

Georgeta75

acum 15 ani

Nu sunt de specialitate dar am auzit sfaturile unui medic din Bucuresti de la spitalul Victor Babes.
Operatia de varice nu "te omoara".Rana deschisa este ulcer varicos ?Daca da, ca se se inchida iti trbuie un tratament (mergi la un dermatolog) si piciorul trebuie sa stea in repaus.Dupa ce se inchide rana trebuie sa mergi la un medic care sa faca o operatia pt varice.
Medicul de la acel spital era foarte optimist in tratamentul unor astfel de afectiuni.Mult noroc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 2luni de cand am nascut,cand pot face papanicolau?

robert7291

acum 14 ani

la ulcer varicos este usor invers, intii faci operatia de varice, cauza ulcerului, apoi acesta se vindeca, altfel astepti cu lunile si fii sigura ca va apare din nou. daca si operatia de varice a ajuns periculoasa atunci mai bine stai in casa. sa nu-ti cada meteoritul in cap.

Rafael3

acum 11 ani

Operatiile de varice nu sunt periculoase daca sunt efectuate de profesionisti.
Rata de complicatii este mica.
Daca aveti ulcere venoase deschise e foarte important ca intr-o prima faza alaturi de toaleta locala la nivenul plagilor sa purtati permanent ciorapi elastici pana vindecati ulcerul. apoi va recomand sa faceti o ecografie Duplex pentru a se vedea care dintre venele superficiale sunt "stricate" si trebuie operate si apoi sa le reparati printr-o interventie chirurgicala, daca exista ceva de reparat.
Insa In prima faza foarte importanta este purtarea ciorapului elastic.
Cu stima,
Dr Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel. 0740.195.363