bloc de ramura

Boli de inima

Postata de chic_mona cu 12 ani in urma.

in caz de bloc de ramura ce se pooate intampla?

Raspunsuri (6)

dr.oreniancovici

acum 11 ani

daca este drept -BRD trebuie evaluat ecografic,daca este stang - BRS necesita consult si ecografie

chic_mona

acum 11 ani

multumesc mult pentru raspuns

Cristi vescan

acum 2 luni

La BRS e posibil sa existe tratament sau orice care sa facă sa treacă aceasta afecțiune? Multumesc

[email protected]

acum 11 ani

Buna ziua,vreau sa va spun ca aceeasi problema are si baietelul meu in varsta de 8 ani.Oboseste foarte repede si medicul de familie al meu a ob la eco. ca are un cordaj lung cu miscare ampla in vs.Am fost cu el la spitalul Fundeni si la consultatie nu s-a auzit nimic,cum de altfel nici la medicul de familie nu s-a auzit. De ce la consultatie nu se aude nimic si la ecg iese tot timpul ceva?Si cel de la medic si cel de la spital au iesit amandoua la fel.Scrie ceva de Right ventricular hypertrophy, sinus arrhythmia si abnormal ecg.La spital nu i-au facut analize si eco,au spus ca nu are nimic si este de la calciu si fier.Analizele lui din decembrie au iesit foarte bune,dar doamna dr de la spital(dr pediatru si cardiolog) a spus ca are un deficit de calciu si fier. Pai el face in fiecare an profilaxia de calciu si vitamine(toamna si primavara),intotdeauna m-am ingrijit de aceste probleme la copii(3 copii,baietelul fiind cel mai mic). El este un copil energic ca toti copii,dar este mai slabut si mai mic de inaltime(bine,nici noi nu suntem inalti,medicul lui pediatru a spus ca este bine si sa nu-mi fac pr in privinta lui,el asa a fost mereu,mai slabut-la inaltimea lui de 1.25,are 23kg).cum poti sa spui ca este ok fara sa faca investigati.Unde ma pot duce cu el,sau ce tr sa facem? Multumesc.

ion

acum 8 ani

buna ziua am un baiat de 18 ani si are gastrita de reflux si reflux biliar,infectie cu bilicobactiv pilor,blocaj de ramura dreapta ,balonare si dureri mari si in dreapta si in stinga si are niste crize extraordinare mai mult cind se supara si nui trece decit cu 2 fiole de algocalmin pe cale bucala ce sai mai fac dar as vrea o explicatie pe intelesul meu pop**ar nu medical va multumesc

strechie georgiana

acum 8 ani

Buna seara !
Numele meu este Georgiana , am 36 de ani si as vrea sa lamuresc niste probleme:
In urma unui control medical la un cardiolog am fost diagnosticata cu:
-disconfort precordial nespecific
-bloc ramura dreapta
Rezultatul la Ecocardiografie este:
-Ao ascendenta= 29mm
-atriul stang antero posterior= 41 mm, volum 63ml
-ventricul stang=DTD=44mm, grosime parietala normala(9mm), contractilitate buna
-Ventricul drept-DTD=36 mm
-TAPSE=36 mm
-Pericard fara lichid
-Valve cardiace aspect normal
-Fara regurgitari valvulare
Va rog sa imi interpretati si mie aceasta ecografie pe intelesul unui "nespecialist", on de rand.
Va multumesc!