Bicuspidie aortica

Boli de inima

Postata de olimpia84 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am un bebelus de 6 zile caruia neonatologul i-a auzit un suflu sistolitic .Dupa o ecografie mi-a zis ca pare sa fie bicuspidie aortica.va rog sa ma lamuriti in "limbaj pop**ar" adica pe intelesul tuturor nu doar in termeni medicali ce inseamna aceasta bicuspidie si cat de tare ar trebui sa ma ingrijorez, pentru ca stresul ma macina la maxim!
Multumesc!!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Bicuspidia aortică este o anomalie a arterei aorte (cea mai importantă şi mai mare arteră din organismul uman) anomalie care este congenitală. În mod normal artera aortă prezintă 3 cuspide (valvule semilunare - structuri fibroase) la nivelul nivelul orificiului de comunicare cu ventriculul stâng dar în cazul d-vs există doar două dintre aceste cuspide, de dimensiuni mai mari insuficiente ca să acopere orificiul aortic care în anumite momente ar trebui sa fie închis şi din cauza cărora sângele care în mod normal ar trebui să fie propulsat spre organism (prin sistola ventriculară - perioada in care sângele este expulzat în artera aortă cu presiune) refluează în ventriculul stâng. În timp va creşte presiunea la nivelul ventriculului, necesară împingerii sângelui în aortă şi scăderea tot mai evidentă a volumului de sânge expulzat efectiv în aortă. Consecinţa acestei anomalii este reprezentată de deteriorarea funcţie ventricului stâng cu implicaţii asura organismului uman prin influenţarea capacităţii de efort (persoana în cauză va obosi mult mai repede)

florentina i

acum 11 ani

...si trebuie ca in viitor micutul sa aibe o viata bine organizata , sa se odihneasca si sa fie ferit de stres si de griji (la scoal, liceu). La un moment dat vor aparea ameteli, sanzatii de lipsa de aer, dureri in piept sau stari de lesin...copilul va trebui tinut in puf..cat de mult posibil ...nu va putea face efort....
In cazul fiicei mele a aparut si o regurgitare la una din cele 2 valvule....
Acum are 17 ani, nu poate face efort si a trecut prin toate starile pe care le-am descris mai sus.
Trebuie efectuat un consult la medicul cardiolog ANUAL iar eco la inima din 2 in 2 ani...

madalina

acum 9 ani

te rog din suflet, dak vezi mesajul asta sa imi dai un telefon..bebelusul meu din burtica a fost diagnosticat cu bicuspidie si vreau sa vb cu tine.ms mult.nr meu este: 0770.574.835