batai sub 60

Boli de inima

Postata de ancusor cu 11 ani in urma.

buna am 23 ani si akm 2ani am fost diagnosticata cu tahicardie sinusala mi am facut elect si ecografia si nu am nimik,in prezent iau concor de 2,5 si mai iau magnerot cand am palpitatii,dar de ceva timp am observat ca seara cand ma pun in pat pulsul imi scade sub 60.e normal?imi provoaca o senzatie aiurea.sa fie ceva grav?si ziua mai am momonte cand stau si imi scade sub 60.ac***a in vedere ca mi am facut analize si nu am nimik la inima de la ce poate sa imi scada?

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa fiti reevaluata cardiologic.
Puteti intrerupe cateva zile administrarea de concor si sa va monitorizati ritmul cardiac dimineata si seara.
Daca sunteti tahicardica ( peste 100 batai pe minut) atunci luati concor.
Posibil sa nu mai fie nevoie sa il administrati.

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Tahicardia sinusala e o reactie la anumite modificari (infectii, deshidratare, durere, anxietate, boli tiroidiene etc) si tratamentul ei e tratamentul acestor modificari. Daca s-a exclus o tireotoxicoza, nu vad justificarea tratamentului cu Concor (o eventuala intrerupere va trebui facuta treptat, sub supravegherea medicului curant).
Scaderea frecventei cardiace poate fi, partial, si efectul tratamentului cu Concor (desi aceasta scadere nu e deloc neobisnuita si complet fara urmari).

ancusor

acum 11 ani

multumesk pt raspuns,am facut tahicardie dupa o perioada de stres si pentru ca sunt prea emotiva si pun tot la inima.tot nu am inteles ce e tahicardia,e nr de batai mai mare sau palpitatiile?pentru ca palpitatii tot am si nu mai stiu ce sa iau sa dispara pt totdeauna..

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Tahicardia se refera strict la frecventa crescuta a batailor inimii. Palpitatiile sunt perceptia subiectiva a acestor batai (ritmul inimii poate fi rapid, lent sau normal).
In masura in care veti reusi sa tineti sub control emotivitatea excesiva (prin forte proprii sau cu putin ajutor specializat), vor disparea si palpitatiile.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tahicardia sinusala se refera la numarul de batai ce depasesc100/minut. Palpitatiile se refera la ceea ce simtiti dumneavostra atunci cand inima bate mai rapid sau chiar neregulat.

claudia

acum 11 ani

Tatal meu in virsta de 68ani are tensiunea se 154/80 iar bataile inimii 47.ia medicamente pt scaderea tensiunii.ne ingrijireaza bataile inimii.de ce sunt asa mici?va multumesc.

petrescu emilia

acum 9 ani

buna ziua, am 47 de ani si am avut acum o saptamana 55 batai/minut- tensiune 10/7, iar la 3 ore, dupa o ceasca cu ness 44 batai pe minut tensiune 13/7

Utilizator11629817253

acum 2 ani

Si eu iau concor 1/zi si am 44+ bpm. 27 de ani si mi.a dst concor penttu ca 2 luni am făcut extrasistole si nu se stie de la ce.

Alexandra

acum 4 luni

Bună! Cine ți a prescris concor ? Specific ca am aceeași poveste ca și tine